درباره باشگاه تاتنهام هاتسپر

تیم تاتنهام هاتسپر، 1885

 

باشگاه فوتبال تاتنهام هاتسپر با نام های «اسپرز» و «تاتنهام» یک باشگاه در پرمیر لیگ انگلیس است که واقع در شمال لندن در این کشور است.
شعار «To Dare Is to Do» به معنی «شهامت انجام دادنش رو داریم»، شعار اصلی هواداران اسپرز است. نماد باشگاه تاتنهام هاتسپر، یک خروس است که بر روی یک توپ فوتبال قرار گرفته‌ است. ورزشگاه تاتنهام وایت هارت لین نام داشت که از سال 2019 پس از تخریب آن، در تاتنهام هاتسپر استادیوم یکی از ورزشگاه های مدرن اروپایی بازی های خانگی خود را برگزار میکند.
تاتنهام هاتسپر، که در ابتدا نامش باشگاه فوتبال هاتسپر بود، توسط گروهی از بچه های مدرسه ای به رهبری بابی باکل در 5 سپتامبر 1882 تاسیس شد. تمامی اعضای آن تیم عضو باشگاه کریکت هاتسپر نیز بودند و به این علت که در ماه های سرد زمستان امکان انجام این ورزش نبود، باشگاه فوتبال را تشکیل دادند تا در آن فصل هم به ورزش ادامه دهند. یک سال بعد، اعضای باشگاه از جان ریپشر که معلم کلاس کتاب مقدس در کلیسای آل هالوز بود برای اداره باشگاه کمک گرفتند و او اولین رئیس باشگاه و خزانه‌دار آن شد. ریپشر در طول سال‌های ابتدایی شکل‌گیری باشگاه از این تیم حمایت کرد، به باشگاه سر و سامان داد و مکان‌هایی برای باشگاه پیدا کرد.
آغاز جدی تاتنهام در آوریل ۱۸۸۴ بود که نام باشگاه به «باشگاه فوتبال تاتنهام هاتسپر» تغییر کرد. در آن زمان باشگاه دیگری در شهر لندن با نام هاتسپر بود و این تشابه مشکلات زیادی ایجاد می کرد و تغییر نام باشگاه امر مفید و مثبتی بود تا از ایجاد این مشکلات جلوگیری شود.

 

 

اولین بازی ها
اولین بازی‌ های باشگاه، بازی‌های درون‌ تیمی و همچنین دوستانه با سایر باشگاه‌های محلی بود. در 30 سپتامبر 1882، اولین مسابقه اسپرز انجام شد که با شکست 2-0 در مقابل یک تیم محلی با نام رادیکالز همراه بود.
در سال 1885، تاتنهام در جام اتحادیه لندن شرکت کرد که اولین حضور آنها در یک جام بود. 17 اکتبر اولین بازی رسمی اسپرز در برابر سنت آلبانز که یک تیم متشکل از کارگران شرکتی بود انجام شد و 5-2 به پیروزی رسیدند. بازی‌های باشگاه، مردم محلی را شیفته خود کرد و رفته رفته تعداد تماشاگران در بازی‌های خانگی‌ افزایش یافت. در 1892، باشگاه وارد لیگ ائتلاف جنوبی شد که اولین حضور آنها در یک لیگ بود، البته این لیگ عمر کوتاهی داشت و فقط به مدت یک سال برگزار شد.

 

 

آغاز فعالیت حرفه ای


تاتنهام هاتسپر، فعالیت حرفه ای خود را در 20 دسامبر 1895 شروع کرد. اسپرز در تابستان 1896 به دسته یک لیگ جنوب راه پیدا کرد. سپس، در 2 مارس 1898، باشگاه به یک شرکت محدود به نام شرکت فوتبال و ورزش تاتنهام هاتسپر تبدیل شد که در پی آن، فرانک برتل به عنوان سرمربی اسپرز انتخاب شد و او تبدیل به اولین سرمربی تاریخ اسپرز شد. او جان کامرون را به خدمت گرفت، شخصی که یک سال بعد از جدایی برتل، به عنوان بازیکن مربی تاتنهام انتخاب شد. جان کامرون تاثیر زیادی بر اسپرز داشت. او اولین جام تاریخ باشگاه را با قهرمانی در لیگ جنوبی در فصل 1899-1900 به ارمغان آورد؛ اما این پایان افتخار آفرینی های او نبود. یک سال بعد، اسپرز در فینال جام حذفی در سال 1901 مقابل شفیلد یونایتد به تساوی 2-2 رسید، اما در بازی تکرار فینال، این تیم را با نتیجه 3-1 شکست دادند و قهرمان شدند. تاتنهام با کسب این جام، به اولین باشگاه غیر لیگ برتری تبدیل شد که از زمان تشکیل لیگ فوتبال به این افتخار دست یافت.

 

 

صعود و سقوط های متعدد به دسته اول و دوم لیگ

 

در سال 1908، تاتنهام به دسته دوم لیگ فوتبال آمد و با نایب‌ قهرمانی در همان اولین فصل به دسته اول صعود کرد. در سال 1912، پیتر مک‌ ویلیام به عنوان سرمربی تیم انتخاب شد، اما در پایان فصل 1914/1915، زمانی که فوتبال انگلستان به علت جنگ جهانی اول به حالت تعلیق در آمد، تاتنهام در انتهای جدول لیگ قرار گرفت و به دسته دوم سقوط کرد. با از سرگیری لیگ فوتبال پس از اتمام جنگ، تاتنهام در دسته دوم رقابت کرد، اما بلافاصله بعد از قهرمانی در فصل 1919/1920 دسته دوم، به دسته اول بازگشت.
23 آوریل 1921، تاتنهام تحت هدایت مک‌ ویلیام، ولورهمپتون را با یک گل در فینال جام حذفی شکست داد و دومین قهرمانی خود را در این جام ثبت کرد. در پایان فصل 1921/1922، پس از لیورپول، نایب‌قهرمان لیگ شد، اما پنج فصل بعد، پس از جدایی مک‌ ویلیام، تاتنهام در انتهای فصل 1927/1928 به دسته دوم سقوط کرد. به جز دو فصل حضور در دسته یک لیگ در سال های 1933/1934 و 1934/1935، تاتنهام دهه‌ های 30 و 40 میلادی را در دسته دوم گذراند.

 

بازگشت به سطح اول پس از پانزده سال و کسب عنوان قهرمانی

در سال 1949، آرتور روو که از بازیکنان سابق باشگاه بود، هدایت تیم را به عهده گرفت. او، سبکی از بازی را توسعه داد که به نام فشار و حمله شناخته‌ می‌ شد و در سال‌ های اولیه مربیگری‌ خود بسیار مفید بود. او با این سبک بر حسرت 15 ساله برای برگشتن به سطح اول فوتبال پایان داد و تاتنهام را به عنوان قهرمانی در فصل 1949/1950 دسته دوم رساند. اما این پایان کار نبود و او در دومین فصل حضورش بر روی نیمکت تاتنهام توانست این تیم را به اولین عنوان قهرمانی لیگ برتر در فصل 1950-1951 برساند، اما آرتور روو گویا دیگر توان ادامه دادن نداشت. استرس و فشار ناشی از مربیگری باشگاه، سبب شد تا روو در آوریل 1955 از سمتش استعفا دهد، اما پیش از ترک باشگاه، او دنی بلنچ‌ فلوور، یکی از مشهورترین بازیکنان تاریخ اسپرز را به تیم آورد.

 

عصر شکوه و افتخار، با آقای تاتنهام

در اکتبر 1958، بیل نیکلسون هدایت تیم را به عهده گرفت. در سال 1959، نیکلسون، دیو مک‌ کی و جان وایت را به تیم آورد که از بازیکنان کلیدی تیم در کسب دوگانه بودند و در سال 1961 با جیمی گریوز، گلزن‌ترین بازیکن تاریخ فوتبال انگلیس، قرارداد امضا کرد.
بدون شک نیکولسون بزرگترین و موفق‌ ترین سرمربی تاریخ باشگاه است و در اوایل دهه 1960، تاتنهام را در سه فصل متوالی به موفقیت‌ های بزرگی رساند: دوگانه لیگ و جام حذفی در سال 1961، جام حذفی در سال 1962 و قهرمانی جام در جام اروپا در سال 1963.
فصل 1961/1962 با 11 برد برای اسپرز آغاز شد و با یک تساوی و چهار برد دیگر ادامه پیدا کرد که این روند نتیجه‌ گیری در آن زمان بهترین شروع تاریخ یک باشگاه در سطح اول فوتبال انگلیس بود. این عملکرد، نوید قهرمانی را در آن فصل می‌داد که سرانجام در 17 آوریل 1961 و در حالی که سه بازی تا پایان فصل باقی مانده بود به این عنوان دست یافت، زمانی که شفیلد ونزدی نایب‌ قهرمان لیگ را در خانه با نتیجه ۲–۱ شکست دادند.
با پیروزی 2-0 مقابل لستر سیتی در فینال جام حذفی 1960/1961، اولین دوگانه تاریخ تاتنهام به دست آمد. این اولین دوگانه یک باشگاه انگلیسی در قرن بیستم و اولین آنها، پس از دوگانه استون ویلا در سال 1897 بود. یک سال بعد، تاتنهام برنلی را در فینال جام حذفی 1962 شکست داد و برای دومین سال متوالی به این عنوان دست یافت.
در فینال جام در جام اروپای سال 1963 در 15 مه، تاتنهام، اتلتیکو مادرید را با نتیجه 5-1 شکست داد و با کسب قهرمانی، اولین تیم بریتانیایی شد که یک جام اروپایی را به دست آورد. در سال 1972، تاتنهام با تیم جدیدی متشکل از مارتین چیورس، پت جنینگز و استیو پریمن، جام یوفا را بالای سر برد و با این قهرمانی، اولین تیم بریتانیایی شد که دو جام مختلف اروپایی را در تالار افتخاراتش می‌دید. از دیگر دستاوردهای تاتنهام در این دوره، قهرمانی در جام حذفی 1967، کسب دو جام اتحادیه در سال‌های 1971 و 1973 بود. نیکلسون، در مجموع 16 سال حضورش در باشگاه به عنوان سرمربی، هشت جام بزرگ را برای تاتنهام به دست آورد و این موضوع، آقای تاتنهام را بدون شک به عنوان بهترین مربی تاریخ باشگاه تبدیل می کند.

 

 

سقوط دوباره به دسته دوم و بازگشت قدرتمند به دسته اول

پس از موفقیت‌های اوایل دهه 1970، تاتنهام وارد دوره افول شد و نیکلسون، پس از شروعی ضعیف در فصل 1974/1975 استعفا داد و کیث بورکینشاو، جانشین او شد، اما در پایان فصل 1976/1977، تاتنهام به دسته دوم سقوط کرد. البته او به سرعت باشگاه را به دسته برتر بازگرداند. بورکینشاو تیمی ساخت که گلن هادل و دو بازیکن آرژانتینی، اسوالدو آردیلس و ریکاردو ویلا را در ترکیب داشت.تیمی که بورکینشاو بازسازی کرد، جام حذفی را در سال‌های 1981 و 1982 و جام یوفا را در سال 1984 فتح کرد.
دهه 80 میلادی، دوره تغییراتی بود که با مرحله جدیدی از توسعه مجدد در وایت هارت لین و همچنین تغییر در مدیران آغاز شد. اروینگ اسکالر، مالکیت باشگاه را در اختیار خود گرفت و آن را در مسیر اهداف تجاری‌ تر پیش برد که آغازی برای تبدیل باشگاه‌ های فوتبال انگلیسی به بنگاه‌ های تجاری بود، اما بدهی‌های باشگاه، بار دیگر منجر به تغییر در هیئت مدیره شد و در ژوئن 1991، تری ونبلز با همکاری تاجری به نام آلن شوگر، توانست کنترل شرکت عمومی محدود تاتنهام هاتسپر را در دست بگیرد. ونبلز که از سال 1987 سرمربی تیم بود، بازیکنانی چون پل گسکوین و گری لینکر را به خدمت گرفت و جام حذفی 1990/1991 را بالای سر برد. این قهرمانی، تاتنهام را به اولین باشگاهی تبدیل کرد که 8 جام حذفی را به دست می‌آورد.

 

 

آغاز دوران جدید لیگ برتر انگلیس

تاتنهام یکی از پنج باشگاهی بود که برای تأسیس لیگ برتر تلاش کرد. این لیگ با تأیید اتحادیه فوتبال ایجاد و جایگزین دسته اول لیگ فوتبال به عنوان بالاترین سطح از فوتبال انگلیس شد. از آغاز دوران لیگ برتر تا اواخر دهه 2000، تاتنهام علی‌ رغم تغییر پیاپی مربیان و خرید بازیکنانی چون تدی شرینگهام، یورگن کلینزمن و دیوید ژینولا، بیشتر فصل‌ها را در میانه جدول به پایان رساند. از دستاوردهای باشگاه در این دوره، تنها دو جام اتحادیه در سال‌های 1999 با مربیگری جورج گراهام و 2008 با هدایت خوانده راموس بود.
در فوریه 2001، شوگر سهامش را در تاتنهام به ​​گروه انیک فروخت و از سمتش به عنوان رئیس باشگاه کناره‌گیری کرد. گروه انیک که توسط جو لوئیس و دنیل لوی اداره می‌شود، نهایتا ۸۵ درصد از کل سهام باشگاه را تصاحب کرد و لوی مسئول اداره باشگاه شد.
با آمدن هری ردنپ و در کنار بازیکنانی چون گرت بیل و لوکا مودریچ، عملکرد تاتنهام بهبود یافت و در اوایل دهه 2010، این باشگاه خود را به جمع پنج تیم برتر لیگ رساند.
مدیران اسپرز در سال 2014 پس از کسب نتایج ضعیف با آندره ویاش بوآش و تیم شروود، مائوریسیو پوچتینو را به عنوان سرمربی منصوب کردند که به مدت پنج سال هدایت تیم را در دست داشت. تاتنهام همراه با پوچتینو نایب قهرمان فصل 2016/2017 لیگ شد که بالاترین رتبه آنها از فصل 1962/1963 بود. نتایج خوب تاتنهام در رقابت‌های اروپایی هم ادامه داشت و در سال 2019 برای اولین بار به فینال لیگ قهرمانان اروپا رسید. در فینال، اما برخلاف نمایش های قبل، هیچ جنگندگی از تیم به چشم نمی آمد و فرصت کسب بزرگترین دستاورد تاریخ باشگاه با شکست 2-0 مقابل لیورپول قهرمان از دست رفت.
پس از شروعی ضعیف در فصل 2019/2020، پوچتینو اخراج شد و ژوزه مورینیو جایگزین او شد، اما او تنها 17 ماه در باشگاه حضور داشت و او در آوریل 2021 برکنار شد. تاتنهام باقی فصل ۲۱–۲۰۲۰ را تحت هدایت موقت رایان میسون گذراند و فصل را در رتبه هفتم به پایان رساند. در 30 ژوئن 2021، نونو اسپیریتو سانتو به عنوان سرمربی جدید تیم برای فصل ۲۲–۲۰۲۱ معرفی شد که با اعتراضات هواداران نیز همراه بود و در نهایت تنها بعد از 4 ماه اخراج شد و آنتونیو کونته جایگزین او شد. او موفق شد تاتنهام را در فصلی پر فراز و نشیب به سهمیه لیگ قهرمانان برساند.

دکمه بازگشت به بالا